Ana Sayfa    |    Firmalar    |    Hakkımızda
Firma Başvuru Formu    

Hakkımızda

Türkiye'de organik sektöre nitelik ve nicelik açısından büyük katkı sağladığına inandığımız, tüm sektörün (tarımsal ve işletme) ihtiyacına hitap eden bir rehber olan; Organik Tarım Girdi Listesi (OGL) ilk olarak 18 Kasım 2015 de kitapçık halinde ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği tarafından yayınlanmıştır.

Organik tarımda kullanıma uygun girdi üreten/dağıtan firmaların, bu girdileri kullanan sektör paydaşlarına daha kolay ulaşmasını sağlayarak, daha çok girdi üretilmesine olanak sağlayıp, 'ekolojik bir kapı' açtığımıza inanıyoruz.

Organik ürün üreticilerimizin ve işleyicilerimizin organik üretim süreçlerinde kullandıkları girdilerin mevzuatlara uygunluğunu sorgulama aşamalarında çektikleri sıkıntıları ortadan kaldırarak, Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşlarımıza da bu konuda gelen soruları da azaltmayı hedeflemiştik ve bu hedefimize yaklaştığımızı düşünüyoruz.

ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği öncülüğünde yine bir ilk gerçekleşmektedir. Organik tarıma uygun girdi üreticisi firmalar ile organik ürün üreten ve işleyen firmaların birbirlerine çok daha hızlı ulaşabilecekleri bir program hazırladık. Bu sefer listede ürünlere ait daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz gibi, anahtar kelimeler yardımı ile kolayca arama da yapabilirsiniz.

Girdi üreticisi firmaların, Organik Tarım Girdi Listesi nde yer alabilmeleri için ürünlerin Tarım Bakanlığından yetkili bir Kontrol ve Sertifikasyon Kurumu tarafından sertifikalandırılmış olması ve ürünler için başvuru formunu eksiksiz doldurup bize iletmeleri yeterlidir.

Listede, ürünlerin hangi yönetmeliklere göre sertifikalandıkları, sertifika geçerlilik tarihleri, etkili maddeleri, sertifika üzerindeki sınırlamaları, kullanım alanları yer alacağı için ürünü kullanacak üreticilerin yeniden araştırma yapmasına gerek kalmayacaktır. Ürünlerin Organik Tarım Girdi Listesi nde kalma süreleri de sertifikalarının geçerlilik süresi ile uyumlu olarak program tarafından düzenlenecektir.

Listemiz şu an için gübre ağırlıklıdır, fakat bu program ve sizlerin sayesinde daha çok ürünün özellikle de organik tarımda kullanımına uygun bitki koruma ürünlerinin de yakın zamanda listemizde yer almasını sağlamayı ümit ediyoruz.